Doporučuji

Co nesmíte u nás v knihovně přehlédnout


Tenhle styl psaní mi naprosto sedí. Je pravda, že kniha je většinou depresivní a smutná, ale to byla ta doba (a já věřím, že i když se historie opakuje, že už se v jakékoliv formě nevrátí). Příběh mě skutečně dostal. Kolik osudů lze změnit jedním hloupým rozhodnutím.. I když v životě to tak asi je, kdyby někdo zhora psal ten náš příběh, možná bychom se taky divili, co všechno, o čem jsme se nikdy nedozvěděli, stálo v pozadí..Nicméně, jak již jsem řekla, ta strašná doba války, bídy a pronásledování, se na tom podepsala nejvíce. Příběh, ač smutný, přece jen nakonec zajiskří zářivým světýlkem naděje a víry v lepší budoucnost, probleskne tam i odpuštění a smíření. Tleskám, paní Aleno, a děkuji .Tahle knížka mi spíš než " 50 odstínů" připomíná "Dívku ve vlaku" nebo něco na ten způsob. Vyprávěná z více pohledů žen, ve více časových rovinách. Zpočátku máte jasno, jak jsou karty rozdány, ale v průběhu čtení pochopíte, že nic není tak, jak se zdálo. Kniha vás chytne a nepustí. Jak už jsem řekla, je nepředvídatelná. Ve chvíli, kdy byste si chtěli zívnout, že je vám jasné, jak to dopadne , se najednou vše změní. Plným právem si zaslouží nálepku "Bestseller".


Období války trochu v jiném kabátě. V jiné zemi, romanticky a hořko-sladce.

JOJO MOYES nikdy nezklame. Dvě časové roviny, dva osudy a jeden obraz, který je spojuje. Knížka mi přišla hodně silná jako ostatní knížky , které vypráví příběhy o nevyřčených přáních, nezodpovězených otázkách, o věcech, které se udělat měly a nikdy se neudělaly. O lidech jimž rozhodnutí, lži a intriky druhých, a samozřejmě i vlastní slabost, nesmělost a obavy se ozvat, zkazily celý život .

Další tipy: Přejete-li si krásnou, hodnotnou, lehce oddechovou knihu, která vás občas donutí se zamyslet nad sebou i nad životem, tak zkuste sáhnout např. po světovém bestselleru Jsou světla, která nevidíme, upozorňuji ale, že se tam nevyhnete válce, stejně tak jako v Měděném jezdci. To však neubere knize na vřelosti a vám na úžasném čtenářském zážitku. Další příběhy, které o válce vypovídají jiným a poutavějším stylem než dobře známá Leni od Zdenky Bezděkové, jsou např. knížky Kabinet milostných dopisů , Spočítej hvězdyChlapec v pruhovaném pyžamu.                                          

Sázka na jistotu je vždy M. Vondruška a jeho detektivní romány.

Z trochu jiného soudku jsou dva ryze ženské romány Na co Alice zapomněla a Jeden plus jedna. Obě autorky jsou moje srdcovky a neznám žádnou ženu, která by je nepřečetla jedním dechem.


Jestli máte chuť se smát, tak nejlepším adeptem, který by vám dělala příjemnou společnost u čaje nebo u kávy  je  příjemná bláznivá  kuchařka - hrdinka knížky  Pekáč buchet nebo spisovatel Gilles Legardinier.

Co se týče detektivek, tak rozhodně musíte přečíst trilogii  Stiega Larsona. , novinku Radky Třeštíkové Osm nebo stálici na světovém nebi se jménem Jo Nesbo, od kterého máme v naší knihovně řadu titulů.


Pokud chcete něco opravdu zamilovaného a romantického, vřele doporučuji  Možná jednou, i když je to spíše YA, myslím, že krásnou knížku můžeme číst v každém věku :-)